Blog Listesi


Blog Detay

Corana Virüse Karşı

  •  18.02.2020
  •  Osman Doğan

Değerli Müşterilerimiz

Corona virüs ilk olarak Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Akciğer hastalığına neden olabilen ve tedavi edilemediği zaman ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi hastalıklara yol açan corona virüs hakkında kısa bir bilgi verelim:

Corona virüsü, solunum yollarını hedef alıyor. Bu bulaşıcı hastalık hasta kişilerin öksürük, hapşırık, gülme ve konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas gereklidir.

 Corona virüs belirtileri; ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Corona virüsten korunmak için; el yıkamanın düzenli ve sabunla olması gerekir. Öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burnumuzu kapatmalı, et ve yumurta gibi gıdaların tam pişmesine dikkat edilmelidir. Corona virüs belirtileri gösteren kişilerden uzak durulmalıdır.

Doğan Oyuncak Dünyası firma yetkilisi “Sayın Osman Doğan ”a Corona virüs hakkındaki düşüncelerini sorduk. Bize faydalı bilgiler verdi.

“Öncelikle corona virüs bize unuttuklarımızı hatırlattı. Eğer insanlar ellerini düzenli yıkar, çevre ve beden temizliğine dikkat etselerdi, şuan dünya corona virüs ve birçok hastalıkla uğraşmak zorunda kalmayacaktı.

Güzel bir söz var ; “Herkes kendi evinin önünü temizlese şehir tertemiz olur ”diye. Elbette corona virüs belli bir süre sonra bitecek ya da tedavisi bulunacaktır. Biz insanların ders alıp bundan sonra düzenli ve temiz bir şekilde nasıl yaşarız, nasıl hastalıklardan ve virüslerden korunabiliriz, bunun üstüne yoğunlaşması gerekir. Şimdi bakıyorum da insanlar eve kapanıp olumsuz düşüncelere kapılıyorlar. Buna gerek yok. Çocukların evde olması ebeveynleri strese sokmasın, aksine çocuklarıyla geçirecekleri zamanı daha değerli hale getirebilirler, beklide onlarla yapacakları bir sohbette ya da oyunda çocuklarının nasıl bir psikolojiye sahip olduğunu daha iyi anlayacaklardır. Buda çocuklarında gözlemledikleri herhangi bir sorun ya da eksikliklerini görmelerini sağlar, varsa buna erken teşhis koyup gereken çözümü bulabilirler.

Yani krizi bir yönünden fırsata çevirebileceklerdir.

Günümüz çocuklarının corona virüsten çok daha etkili olan bir tehlike ile karşı karşıya bu tehlikenin adı bilinçsiz teknolojidir. Çünkü çocuklar bütün oyunları ve aktiviteleri telefon ya da tabletten gerçekleştirdiğini biliyoruz. Buda çocukların a sosyal olmasına neden oluyor. Biz Doğan Oyuncak Dünyası olarak bu sorunun farkına varıp 2013 yılından itibaren mağazalarımızın en iyi bölümlerini akıl ve zekâ oyunlarına öncelik tanıdık. Çünkü bu oyunlar çocukları tablet ve telefondan uzaklaşıp, görsel hafızasını geliştiriyor, beyin jimnastiği yapmasına katkı sağladığı gibi aile içi iletişimini geliştiriyor. Çocuklar bu oyunları oynayarak karşılaştıkları bir problem karşısında bir çözüm yolu değil de birçok çözüm yolu olduğunu da keşfediyorlar. Doğan Oyuncak Dünyası olarak akıl ve zekâ oyunlarımızdan; Reversi, Hedef 5, Dedektif oyunu, Bardak oyunu ve daha birçok oyunumuzu mağazalarımızda teşhir ediyoruz. Müşteri ve çocuklarına oyunlar hakkında bilgi verip oyunları oynatıyoruz. Buda onların keyifli ve eğlenceli zaman geçirmelerine katkı sağlıyor.

Yılların vermiş olduğu mesleki tecrübeme dayanarak önerim; akıl ve zekâ oyunlarını, hayatın her anında yer vererek çocukların okul hayatında ve sonraki yaşamlarında kazandıkları bilgi ve becerileri kullanıp bir sonraki nesillere eksiksiz ve tam olarak aktarmalarını sağlayabilirsiniz.